КАК ДА ОПАЗИМ КУЧЕТО СИ В ГРАДА
Бегълци по неволя
Да си изгубиш кучето в града - темата е достатъчно болезнена и неприятна. Но има няколко правила, които ще Ви помогнат да действате правилно, ако нещастието вече Ви е сполетяло, и още по-добре - как да се предпазите от такава ситуация.
Оцеляването в центъра на голям град не е никак лесно, безпризорните кучета и котки дори и те не винаги успешно успяват да се преборват за място под слънцето. За тях улицата е Дом, но за домашните кучета и котки, неволно станали бездомни, улицата се превръща в едно много опасно място. Място, което може да ги доведе до фатален край!
И така, защо се губят домашните кучета?
ричина 1
Ако наскоро в домът Ви се е заселило малко кученце и никога преди това не е излизало на вън, то незабавно трябва да започнете да го учите на командата „Ела“ или „Тук“. Колкото по-добре научите кученцето да изпълнява тази команда, толкова повече се застраховате за неговата безопасност навън. Лесно е да се научи: Силни (и Щастливо !!!) казваме името на кученцето, пауза и командата "Ела". Отначало, за да дойде при Вас, можете да го подмамите с играчка, лакомство или да го предизвикате да играе с Вас. Във всеки случай , кученцето трябва да запомни , че когато се приближава към собственика това означава - вкусно (лакомство), приятно (ласка) или игра!!! Постепенно ще го научите да идва без да получава награда.
На първата разходка, като правило, кученцата се държат изплашено и не се отдалечават от стопанина си. Но страха много бързо се заменя от любопитство, защото има толкова много нови миризми, хора и други живи същества наоколо. Започват да опознават света и стават прекалено заинтересовани от всичко, което ги заобикаля , и изведнъж може да хукне през пътя след друго куче, коте или нещо , което го заинтригувало. А Вие тичайки и крещейки неистово след него: "Спри!", "Ела" "Ще те убия-я-я-я !!!". Е, ако го догоните този път сте късметлии, а ако не !??
За това в началото най-добре и безопасно е кученцето да свикне да ходи на каишка, докато го обучите и то започне да Ви се подчинява!
Њакво да правите: докато се разхождате на каишка при всеки удобен случай тренирайте командата „Ела“. Като всеки път, когато кученцето изпълни командата го награждавайте. Ако изпълни командата 2-3 пъти това съвсем не означава, че то я е запомнило. За това тренирайте систематично всеки ден! Някои треньори препоръчват ученето на няколко команди наведнъж, но ако паленцето е едва на три месеца, ще му бъде много трудно да ги запомни всичките. За това по- добре упражнявайте командите една по една.
И запомнете!!! Никакви викове, гняв и раздразнение, ако кученцето не запомни или не започне да изпълнява веднага, това което се изисква от него. Само ще го изплашите и ще усложните обучението. Подхождайте с нежност, търпение и усмивка, кучетата много добре усещат нашите настроения.
Само когато кученцето безусловно започне да изпълнява командата „Ела“ на каишка, тогава преминете към следващата стъпка: без каишка.
Причина 2: Лъжлива послушност
Това е точно случаят, когато кученцето се държи перфектно на каишка, но мига, в който го пуснете на свобода , то веднага изчезва в неизвестна посока. Такъв трик може да Ви погоди малко паленце или куче с много независим характер от типа "хитрец". От къде идва проблема? Може би в поведението Ви е имало (или има?) нещо, което Вашето куче не харесва, така че в мига, в който кучето усети свобода, то се опитва да избяга.
Њакво да правитР: както изглежда, не сте успели да научите кучето си при първото повикване то да се връща при Вас. Ако е така, няма изход - отидете на някоя площадка и започнете тренировки или се обърнете към специалист. Експертите ще потърсят проблема и ще Ви помогнат. А до тогава - разходка само с каишка.
Причина 3: Разгонване
Най-баналния случай - инстинкта за създаване на потомство кара нашите домашни любимци да забравят за всякакви команди.
Ако имате момиче в периода на разгонване се разхождайте с нея: на каишка, далече от всички други кучета или по различно време, когато няма много други домашни любимци на вън.
Продават се различни хапчета и спрейове, които могат да облекчат периода на разгонване. Женските кучета се разгонват само два пъти в годината, докато мъжките са винаги готови. Разбира се, не трябва да се чувствате виновни, ако някое куче е избягало, заради Вашето момиче, но все пак такива ситуации могат да бъдат избегнати, ако собствениците вземат необходимите мерки.
При мъжките е по-сложно: ако Вашето момче е склонно да бяга след фусти, по-добре го разхождайте само с каишка. Ветеринарите съветват да се направи кастрация, сигурен начин да избегнете неприятни инциденти.
Причина 4: Празнична заря
Не знам как е при Вас, но пиратките и фойерверките не предизвикват у мен особено празнично настроение. В знак на солидарност с мен са почти всички мои приятели любители на кучета. � азбира се, градските кучета са по-устойчиви на стрес от кучета, които са израснали в провинцията. Но не всяко куче приема спокойно гърмежите от зарите. Страх от бури, светкавици, фойерверки и пиратки са основната причина за паническо бягство при кучетата. Треньорите смятат, че е възможно да се излекува този страх при всяко куче, независимо от породата, размера и възрастта. Моят личен опит показва, че докато кученцето е още малко, по-добре е да не експериментирате и да не го извеждате на разходка по време на заря. Теоретично, лесно може да познаете дали Вашето кученце ще се изплаши или не. Наблюдавайте поведението на кучето си: ако то се страхува от всичко (ръкопляскане, силен звук от товарни автомобили и т.н.), то е вероятно, че пиратките или фойерверките ще го изплашат до смърт.
Какво да правите: По време на празници , преди и след тях, на които се гърмят пиратки и зари - извеждайте Вашето куче само с каишка и далече от натоварени улици. Внимателно закопчавайте каишката, така че кучето да не може да се изплъзне от нея, но все пак да не е прекалено стегната. Ако докато се разхождате, изведнъж чуете силен гръм и кучето Ви силно се изплаши ( започне да се дърпа, скимти или се мята), спрете и го хванете здраво за каиша на врата или ако е малко го вземете на ръце. Започнете да го успокоявате: погалете го, като му казвате „Браво!“, „Добро куче!“. Ако имате лакомство дайте му. В него трябва да се изгради подсъзнателно, като чуе „бум-бум“ – похвала от стопанина – лакомство.
След като кучето се е поуспокоила може да продължите със разходката. В никакъв случай, ако кучето е силно изплашено и Ви дърпа не хуквайте с него. Така само ще засилете чувството на безпокойство и страх.
Причина 5: Старост - нeрадост
Често се случва, че може да губим не само паленце или младо куче, но и вече възрастно такова. Ясно е, че старите кучета имат влошен слух, по-лошо зрение и други промени, свързани с възрастта. Кучетата могат дори да страдат от увреждане на паметта, причинени от стареене и някои болести. Поради това, кучето не се ориентира достатъчно добре, непознатото го плаши и може да избяга.
Какво да правите : Ако забележите, че кучето Ви вече не чува добре и има проблеми със зрението, водете го на каишка и не предприемайте дълги разходки на непознати места за него. Избирайте познати маршрути, който са щадящи за него.
Няколко идеи, за това какви превантивни мерки да предприеметепри евентеална загеба на кечето
Медальонче на каишката на кучето с Вашия телефонен номер. Метод стар колкото света.
Чипиране – той съдържа информация за кучето и собственика му. Тя може да бъде прочетена само чрез специално устройство.
Татуировка – метод разпространен от големите кинологични организации върху породисти кучета . Изписва се телефонния номер или адреса на собственика на вътрешната част на ухото или вътрешната част на задните крака.
Препоръчва ме Ви да се сдобиете със метално медальонче, на което да гравирате:
На лицевата страна, обикновено се записва:
А) Телефонен номер – мобилен, стационарен.
Ако пътувате с кучето в провинцията, добре е да укажете кода на града пред стационарния номер.
Б) Името на кучето
В) Може да добавите думата „Възнаграждение“, за да стимулирате допълнително човекът, който ще го намери да Ви го върне.
На обратната страна може да напишете, каквато искате допълнителна информация! Например, често пишат:
А) Върнете ме!
Б) Искам вкъщи!
В) Обади се на стопанина ми!
Г) Върнете ме срещу награда!
Или можете да добавите допълнителна специфична информация:
А) Ваксиниран!
Б) Опасно куче!
В) Кучето е глухо!
Г) Кучето е болно!
Д) Куче водач!
За кучетата, които прекарват много време в провинцията, е добре да добавите и адрес на вилата или жилището, което пребивавате извън града. Тъй като на някой местен може да му е по-лесно да Ви го доведе, вместо да се обажда по телефона.
Всички тези методи са достатъчно надеждни, ако кучето Ви попадне при добронамерен човек , който ще Ви намери и върне кучет обратно!